Коротко
Федеральна земля Берлін
В Берліні немає моря.
Це добре.
Бо інакше ми мусили би описувати, як хлюпотить прибій, як з тихим шерхотом накочують хвилі на берег і квилить тривожно чайка, як десь на обрії видніється білий парус і від цього видовища на серце находить туга, бо людина істота земна, самотня вона серед хвиль.
На щастя, в Берліні цього нема. Тож ми абсолютно вільні - можемо писати про те, що на парапеті набережної сидять мідні купальниці і в тихій задумі дивляться на неспішний плин Шпрее, не наважуючись пірнути в глибини темних її вод.
Про рибалок, в уяві яких в тих глибинах водяться фантастичні великі риби, проте улов їх завжди ніякий, їхні вудочки ще ніколи не обтяжував рибальський здобуток, віддавна й донині лише дощові хробаки безпомічно звиваються на гачках.
Про тишу й супокій віддалених від центру кварталів, про напівсонні алеї і старі, поточені шашілем липи, в чиїй тіняві жіночі обличчя здаються більш загадковими, ніж усі будь-коли бачені,
- звісно, це тільки ілюзія -
про чоловіків, яких збила на манівці ця омана, про стариків з погаслими поглядами, про безжурних і безклопітних дітлахів,
про гостей і жителів міста, з їх наївними мріями, з їх відвічними надіями на любов, із сподіваннями на щасливе майбутнє, з реаліями їх сьогодення (...довгий список проблем...),
про квадригу на Бранденбурзьких воротах, про гонитву за недосяжними ідеалами, про державний прапор, який майорить на флагштоку біля Рейхстагу, адже саме Берліну випала честь бути столицею ФРН.
До речі, літера "Ф" в скороченій назві держави вказує на її федеративний устрій, - наче пазл, Німеччина складається з шістнадцяти умовно-суверенних земель, Берлін одна з них, Land Berlin має свій гімн і прапор, Конституцію (die Verfassung), Палату представників, яка є тут законодавчою владою і з великою заповзятістю щорічно формує бюджет, обирає сенат та прем'єра, і - ясна річ - контролює аби ті не пустили бюджетні грошики по вітру. Сенат виконує функції урядування, головний над сенаторами прем'єр - він же керівний бургомістр Берліна - ці поважні персони день і ніч сидять у Червоній ратуші і намагаються вирішити проблеми (...список...).

Взагалі-то саме про федеральну землю Берлін і мав би бути сей текст. Однак з тієї причини, що поблизу немає моря, ми трошечки захопились і не встигли повідомити вам деякі дуже важливі речі. Наприклад:
Етимологія: назва міста (і відповідно землі) має слов'янське походження, в його основі давньополабське "бірл-" або "берл-", що означає "болото, твань", доповнене суфіксом місця "-ін", загальновживаним для подібного словотворення. Одже топонім Berlin жодним чином не пов'язаний з німецьким словом "ведмідь" (Bär). Проте германці, які потіснили місцевих насельників, з цього приводу мали геть іншу думку - з незапам'ятної давнини сей могутній і хижий звір прописався на печатках міста і нині є його геральдичним знаком.
Місцезнаходження: федеральна земля Берлін знаходиться на північному сході Німеччини, з усіх боків її оточує земля Бранденбург, тобто це свого роду анклав завширшки сорок п'ять кілометрів (якщо міряти справа наліво) і тридцять вісім кілометрів заввишки, (якщо міряти знизу і догори), - ось вам мапа країни, міряйте.

Географія: двадцять тисяч років тому назад замість багатомільйонного мегаполіса тут було царство криги - стометрової товщини льодовик давив на земну поверхню. За пару тисячоліть крига скресла; утворилася улоговина, грунти якої просякнуті наскрізь вологою; куди не кинь око, усюди твань, - одне слово: болото... Проте сказати, що ландшафт Берліна сформовано льодовиком буде досить значним перебільшенням. Людина - от хто творець тутешньої географії. Навіть найвища точка Берліна - це не складка рельєфу, а маківка сміттєзвалища.
Клімат: клімат в федеральній землі Берлін помірно холодний, згідно класифікації Кеппена Dfb.
Коротко про Берлін
Офіційна назва - Земля Берлін.
Форма правління - парламентська республіка.
Площа - 891,1 км².
Найвища точка - +121,9 метри над рівнем моря (Аркенберг, сміттєзвалище).
Найвища природня вершина - +115 метри над рівнем моря (Гроссе Мюггельберг).
Найнижча точка - +28,1 метри над рівнем моря (Спектзее).
Населення - 3 662 381 (31 грудня 2023 року).
Густота населення - 4110 особи на км².
Відсоток громадян мігрантського походження - 16,8% (2023 рік).
Мова - німецька.
Діалекти - берлінський діалект: так званий, Berliner Schnauze. Він створений людьми і для людей, що за словом у кишеню не лізуть. У знавця Berlinisch завше напоготові якийсь влучний вислів, яким він готовий вас мимохідь зневажити.
Валовий внутрішній продукт - 193,2 мільярдів євро (2023 рік).
Внутрішній борг - 61,8 мільярдів євро (2023 рік).
Рівень безробіття - 9,7% (грудень 2024 року).
* * * * *
Державні символи
* * * * *
Наостанок
В Берліні немає моря. Це добре. А також немає свастики. Це ще краще. В світі, де оскаженілі негідники намагаються щось там десь повторити, німці давно позбавилися хворобливої величі і просто творять своє буття. Живуть, працюють, ростять квіти і діток, дбають про стариків. Берлін - оаза благополуччя, розсудливості та спрямованості вперед. Теперішні берлінці можуть пишатися своїми предками, - не всіма, але багатьма з них. Тими, хто серед багна і твані насадив сади, створив чудову архітектуру, обклав береги річок камінням прекрасних набережних, помістив мідних купальниць на парапети... Тож нам, синам і донькам славної України, є заради чого сюди приїхати, є на що подивитися і що полюбити, - не тільки ж розтринькувати валюту в берлінських генделиках, але й відвідати першокласні музеї (...список...), і поблукати липовими алеями, поміркувати - помріяти, згадати про ідеали - з чого б це їм виявитися недосяжними? в світі не існує нічого, що б ми не змогли досягти.
При оформленні сторінки використано фото mbell1975.